Sportágaink

Sí - Történet

Ha csak a bajnoki aranyak számát nézzük, akkor nincs sikeresebb a síszakosztálynál; nem csupán a klubban, az egész magyar sportban sem. Valamennyi korosztályos diadalt figyelembe véve a 2000-et is eléri a Vasas-elsőségek száma, s ha csak a felnőtt győzelmeket tartjuk szem előtt, akkor sem kell alább adni 280-nál.

A „nagyok” közt az első aranyérmet Bartha Magdolna nyerte a 10 km-es sífutásban 1954-ben, két esztendővel a Vasas havas részlegének megalakulása után. Ő volt a klub első téli olimpikonja is – 1960-ban, Squaw Valleyben –, és idehaza meg sem állt huszonöt bajnoki elsőségig. (Ezek közül hetet egyéni számban, tizenkettőt csapatban, hatot váltóban szerzett.) Ám e tekintélyes kollekcióval is csak a harmadik helyet foglalja el a Vasas sífutónőinek örök rangsorában, mert az utolérhetetlen Balázs Éva 1961 és 1972 között 37 (15, 15, 7) elsőséget halmozott fel. Az 1992-ben, alig negyvenkilenc éves korában elhunyt kiváló sportember – aki 1975 és 1978 között a klub elnökhelyettese volt – két számban is rajthoz állt Innsbruckban, az 1964-es téli olimpián, és a 3x5 km-es váltó tagjaként nyolcadik helyezést ért el. Ugyancsak ott volt – klubtársával, a nyolcszoros magyar bajnok Holló Miklóssal együtt – Grenoble-ban, a négy évvel később rendezett ötkarikás találkozón.

Az ő diadalmenete már annak (is) a következménye, hogy a Vasas síszekciója átigazolta edzőnek Újpest örökös bajnokát, Beták Imrét, aki aztán évtizedekig trenírozta a piros-kék klub síelőit. Amúgy nem a hegyekben, hanem Balatonaligán született, és csak egy évvel az után kapta meg a mesteredzői címet, hogy versenyzői megszerezték a szakosztály százötvenedik, valamint a Vasas SC kétezredik bajnoki aranyát. A többszörös jubileum rendkívüli pillanata 1982. január 23-án érkezett el: a különleges győzelmet az Őzse Ágnes, Kapros Ibolya, Kiss Judit trió aratta a 10 km-es sífutócsapat-viadalon. Azon az országos bajnokságon a nők valamennyi számát a Vasas sportolói nyerték: az 5 és 10 km-es távon Őzse, míg az 5 km-es csapatversenyben, valamint a 3x5 km-es váltóban a 10 km-en is diadalmas hármas futott be elsőként. Ráadásként a férfiak 30 km-es versenye után Bognár Károly ünnepelhetett. Őzse pedig megelőzte Bartha Magdolnát is, mert pályafutása végén 27 bajnoki elsőséget számlált. Ami azt illeti, Kaprosnak sem kellett szégyenkeznie a maga 22 ob-aranyával... Az csak hárommal volt kevesebb Bartha, valamint az eredetileg tájfutó (abban a sportágban 1972-ben világbajnok), ám a hazai sífutásban is kiemelkedő Monspart Sarolta legfényesebb érmeinél.

A férfiak 1961-ben kezdték a gyártást: akkor Markó Sándor győzött a 15 km-es számban. A kitűnő sífutó utóbb még tizenöt aranyat tehetett a vitrinjébe, de még nála is jobban buzgott a gyűjtőszenvedély Dosek Ágostonban: az ő aranykollekciója 17 darabból állt. A sokoldalú Tagscherer Imre, aki a sífutás mellett kipróbálta magát a biatlonban, valamint az országúti és a hegyi sírollerezésben is, nem kevesebb, mint 30 bajnoki elsőséget szerzett, de 2010-ben szomorúan mondta eredeti műfajáról: „A sífutás minálunk teljesen elfogyott sportág.” Negyven éve még nem így volt, a Vasas sízői mégis úgy taroltak 1977-ben, mint a labdarúgók. A futballisták 100 gólt szerezve nyertek aranyérmet, míg a sífutók az országos bajnokság mind a tíz számában győztek. Sőt: 15 és 30 km-en Dosek mögött az egyébként 11-szeres bajnok Rosivall Zoltáné lett az ezüst, és mindkét szám csapatversenyében, valamint a 3x10 km-es stafétában a Rosivall, Dosek Ervin, Dosek Ágoston hármas győzött. A nőknél még ennél is nagyobb volt a fölény: a 10 km-es táv az első öt helyét a Vasas sportolói szerezték meg Monspart, Őzse, Simon Mária, Sipos Ildikó, Wiener Andrea sorrendben. Az 5 km-es számban a legjobb öt pozíció közül „csak” négy volt a Vasasé – 1. Őzse, 2. Simon, 3. Monspart, ...5. Sipos –, a 10 km-es csapatviadalon, továbbá a 3x5 km-es váltóban pedig úgy teljesedett ki a dominancia, hogy az első két együttes a Vasas A (Őzse, Simon, Monspart) és a Vasas B (Sipos, Sári, Wiener) volt. Az 5 km-es csapatversenyben az A győzött, a B viszont érthetetlenül lemaradt a második helyről... Igaz, a fiatal négyes (Őzse, Sipos, Wiener, Simon) megnyerte az ifjúságiak 4x3 km-es vetélkedőjét is.

Szép idők jártak akkoriban. S később sem volt akármi, hogy – főként a biatlon vasasos térhódítása révén – Bartha, Balázs, Holló Miklós után Kovács Zsolt, Czifra Katalin, Holéczy Beatrix, Farkas László, Oláh István, Dira Bernadett, Bekecs Zsuzsanna, Gottschall Zsófia, Tagscherer Zoltán, Tagscherer Imre, Holló Mátyás és Viczián Vera is szerepelhetett a téli olimpián. Utóbbi harmincnyolc évesen, kétgyermekes anyukaként állt rajthoz 2010-ben Vancouverben a 10 km-es, szabad stílusú sífutásban...

Alpesi szakágban pedig Tóth Zita révén kapott új lendületet a szakosztály a 2010-es évek végétől kezdődően, aki 2022-ben téli olimpián is képviselte klubunkat.

A 2022-es év végén átadták a Normafán a teljesen megújult Vasas-síházat.