Jenkei Dániel, 2025.03.28. | Röplabda

Korábbi kiváló bajnok - és kupagyőztes játékosunk az utóbbi években technikai vezetőként tevékenykedett a röplabda-utánpótlásunkban, most pedig szakosztály-igazgatóvá lép elő. Ennek kapcsán beszélgettünk vele.

- Eredményes játékosként, a klub örökös bajnokaként, röplabdás szülőként, edzőként, majd technikai vezetőként, most pedig immár szakosztály-igazgatóként kötődsz a Vasas családhoz. Aligha véletlen… Mennyire lesz új a mostani szerepkör?

Ismerem jól a közeget, mint a tenyeremet, de nyilván ez egy komoly új feladat, viszont én már anno játékosként is szerettem a kihívásokat. A nagy elvárás jó dolgokat hoz ki belőlem, jobban tudok fókuszálni az adott feladatra.  Az pedig, hogy a Vasasnál kaptam meg most ezt a lehetőséget, valóban nem lehet véletlen.  Anno nagyon fiatalon kerültem a klubhoz játékosként, majd a gyerekeim születésekor volt egy hosszabb szünet, más dolgokkal foglalkoztam, de az élet úgy hozta, hogy pár éve újra visszakerültem a Vasas-véráramba. Előbb szülőként, majd technikai vezetőként, mostantól pedig szakosztály-igazgatóként próbálom segíteni a Vasas-röplabdát. A kötődés, az érzelmek pedig mit sem változtak az eltelt idő során...
 

- Gondolom, kifejezetten hasznos is számodra, hogy ennyi szemszögből láttad már korábban a vasasos műhelyünket.
Így van, abszolút próbálok a saját élményekre, tapasztalatokra támaszkodni, és ezek alapján döntéseket hozni. Mindenképpen előny, ha az ember több szempontból is rálát egy szituációra, de a végén mindig az a fontos, hogy a szakosztály érdekeit szem előtt tartva szülessenek meg a végső döntések. 


- Milyennek látod a vasasos röplabda-utánpótlás jelenlegi helyzetét?
Pontosan tudom, hogy a klubon belül mennyire fontos a röplabda, ahogy egyébként a magyar röplabdasporton belül is a Vasas. Nyilvánvalóan az a cél, hogy igyekezzünk megtartani ezt a magas szintet, ahol vagyunk, sőt, bővíteni, szélesíteni szeretnénk azt a bizonyos piramist alulról. Minél több gyereket akarunk bevonzani U12-től kezdve, hiszen a széles merítési lehetőség az utánpótlásképzés kulcsa. 


- Nehéz a mai gyerekeket a sport felé terelni?
Egyáltalán nem könnyű. Anno, amikor én Nagybajomban gyerek voltam, a fiúk fociztak, a lányok röplabdáztak, így elég egyértelmű volt a helyzet. Ma már ez ott is megváltozott, a fővárosban pedig még inkább kihívás valakit lecsábítani egy röplabdaedzésre. Azt gondolom, fel kell zárkóznunk a mai trendekhez, használnunk kell nekünk is azokat a platformokat, amiket a fiatalok preferálnak. Ennek jegyében mindenképpen szeretném a röplabda-utánpótlásunk közösségi média jelenlétét erősíteni a jövőben. Ezek a tényezők is nagyon sokat számítanak, ha toborzásról beszélünk, sőt, egyre inkább kiváltják a hagyományos eszközöket, módszereket. Hozzáteszem, egy nagyon jó alapot nyújt ilyen téren a hosszú ideje kiválóan működő iskolai programunk.




- Mi a titok? Mi tudnak az edzők a Folyondár utcában?
Az alap természetesen a szakmai tudás, de fontos emellett a karizmatikus személyiség is, hogy a fiatalok ne csak eljöjjenek edzésre, hanem itt is ragadjanak. Mondanom sem kell, hogy mennyit számít a jó közeg, hiszen a gyerekek meghatározó órákat töltenek a Folyondárban nap mint nap. Ilyen tekintetben próbáljuk folyamatosan külön programokkal az edzői közösségünket is építeni. 


- Mik az elképzeléseid a mindennapi munka kapcsán szakosztály-igazgatóként?
Biztos, hogy lesznek újdonságok, az alapokat már átbeszéltük a stábbal egy értekezlet keretében. Van egy elképzelésem, közösen az új technikai vezetőnkkel arról, hogy milyen rendszerben szeretnénk dolgozni. Beleértve ebbe a kommunikációs és egyéb protokollokat is, ezekről sokat fogunk még egyeztetni, és abban bízunk, hogy hamar beáll majd egy hatékony rendszer. Ahogy a röplabdának is vannak szabályai, ezen a téren is fontosak a keretek.
 

Új technikai vezető

Kamen-Juhos Ildikó személyében egy nagy tapasztalatú technikai vezető is csatlakozik az röplabda-utánpótlásunkhoz. A szakember korábban a Magyar Röplabda Szövetségnél dolgozott technikai vezetőként. Tevékenykedett a korosztályos válogatottak mellett is, így aztán sokrétű tapasztalata van a különböző technikai és háttérfeladatok terén. Ahogy Tormási Orsolya elmondta, Sarlós Mártonnak, a felnőtt csapat ügyvezetőjének az ajánlása is fontos szempont volt ilyen téren.


- Kicsit szakmai vizekre is evezve: mennyire látod motiválónak az ifjú tehetségek szempontjából, hogy jelenleg két Extraliga-csapata is van a Vasasnak?
Nyilvánvalóan ez egy fontos és kézzelfogható motiváció, hogy sok munkával el lehet jutni a legmagasabb szintekre is a Vasason belül. Nagyon szoros az együttműködés Kőnig Gábor és az első csapat edzője, Giannis között. Ez mindenképpen egy jövőbe mutató dolog, ilyen tekintetben pedig egy nagyon jó ugródeszka, hogy a kis Vasas is az Extraligában játszik idéntől. Azt persze majd az idő dönti el, hogy ez a modell hosszú távon is fenntartható-e, hiszen mindenki tudja, hogy alapvetően nem ez volt a szakmai koncepció, hogy a juniorjaink már mostantól az Extraligában szerepeljenek. 





- Ami pedig az utánpótlást illeti, már nincs messze az országos döntők időszaka. Mik a várakozásaid?
Tény, hogy most jön a legizgalmasabb rész, mindenki azért edz vagy tart edzést évközben, hogy a finálékba eljusson. Bízunk benne, hogy mindenki bírja majd energiával is, és fitten tudnak odaállni a döntőkre, hiszen itt azért iskolás gyerekekről van szó, akik sok terhelést kapnak az élet minden területén. Idén sajnos úgy alakult, hogy a Vasas nem rendez ilyen eseményt, de nézzük a jó oldalát, a vidéki túrák mindig jobban összehozzák a csapatokat és az edzőket, van egy különleges hangulatuk. Ebbe most bőven lesz alkalom belekóstolni. 


Hirdetések