Három győzelemmel és négy vereséggel fejezte be a férfi B csoportos Európa-bajnokságot a G-Force együttese Svédországban. A magyar válogatottként jégre lépő vasasos négyes szoros mérkőzéseket játszva végzett a középmezőnyben, kis szerencsével, akár a feljutásért is ringbe szállhatott volna.
A tizenhat csapatos B csoportos kontinensviadal résztvevőit két nyolcas csoportba osztották, amelynek első 3-3 helyezettje a feljutásért mérkőzik a hétvégén, utolsó 2-2 gárdája pedig a kiesés elkerüléséért. Férficsapatunk egy jó felkészüléssel a háta mögött, bizakodóan vágott neki az Eb-nek, minimális célként a három nyert meccset tűzte ki. Ezzel ugyanis biztos bentmaradók lehettek, ugyanakkor az utóbbi években ez volt a kontinensviadalon jégre lépő magyar férfiválogatottaktól megszokott legjobb eredmény. Az előzetes esélylatolgatások során, Szabó Gergely csapatkapitány úgy látta, hogy az első két mérkőzésen kell nagyon koncentrálniuk, hiszen éppen a legyőzhetőnek tűnő Izrael és Ukrajna együttese ellen kezdték meg a sorozatot.
A Szabó Gergely, Lendvay Tamás, Miklós Nándor és Fóti Balázs alkotta négyes a várakozásoknak megfelelően győzelemmel mutatkozott be az Európa-bajnokságon, a C csoportból tavaly feljutott Izrael ellen.
„Volt némi izgalom bennünk a rajt előtt, különösen azért, mert két újoncot is avattunk Lendvay Tamás és Miklós Nándor személyében – számolt be az Östersundban történtekről Szabó Gergely, aki szerint a pénteki edzésnapon sikerült megfelelően feltérképezni a jégcsarnokot és a pályákat. – Ellenfelünk is a vártnál jobban kezdett, az izraeliek minden kövüket jól megdobták. A végére azonban mi is megtaláltuk a formánkat és igazán jó játékkal hoztuk a kötelező győzelmet. Ezzel a lendülettel kezdtük a második meccsünket is, amelyet szintén megszerettünk volna nyerni. Három és fél endig minden jól is ment, vezettünk, a negyedikben azonban elkövettünk három hibát, amit ők azonnal kihasználtak és négyet írtak. Ezzel meg is fordult a meccs. Mi pedig nem tudtunk visszajönni. Fájó vereség volt, még akkor is, ha a fiatal ukránok, akik egyébként Skóciában készülnek, nagyon ügyesen curlingeztek. Azért voltunk különösen csalódottak, mert mi engedtük ki a kezünkből a meccset.”
A vereség azonban nem törte meg a G-Force gárdáját, az előzetesen legerősebbnek gondolt törökök ellen a vártnál szorosabb meccset játszottak, s csupán egyetlen kővel maradtak alul. Annak ellenére, hogy a későbbi csoport második már az első endben négyet írhatott.
„Szívós munkával visszajöttünk és végül egyetlen enden ment el a mérkőzés – folytatta beszámolóját Szabó Gergely. – A hajrában sajnos én hibáztam, így kettő helyett csak egyet írhattunk, ők pedig kalapáccsal hozták a találkozót. Ekkor derült ki, hogy a törökök ugyan jók, de nem kiemelkedően, mi pedig remekül felvettük velük a ritmust. A legjobban azonban szerintem a következő belgák elleni meccsen játszottunk. Az eredmény alapján fej fej mellett haladtunk belülről viszont úgy éreztük, hogy mi tartjuk kezünkben a mérkőzést. Egészen addig, amíg nem követtünk el egy-egy nagyobb hibát, amelyet azonnal kihasználtak. Ezt követően kalapáccsal az utolsó kő jogán sikerült nyerniük. Ez a találkozó volt a legintenzívebb az egész sorozatban, egyetlen másodpercre sem lankadhatott a figyelmünk.”
Férficsapatunk kedvét azonban az újabb szoros vereség sem vette el, Lettország ellen ismét maximális lelkesedéssel és összpontosítással léptek jégre. A találkozó ugyan számunkra kedvezőtlenül indult, ellenfelünk már 6-3-ra is vezetett, ám a vasasos szív ezúttal is nagyot dobbant és mi jöttünk ki jobban a végjátékból. A fiatal lettek túl korán hitték el, hogy övék a győzelem, a rutinosabb magyar válogatott tagjai bíztak kitartásukban és tudták, hogy itt is az utolsó endek fognak dönteni. Ez így is történt, s ekkor már ők koncentráltak jobban és játszottak pontosabban. Ezzel pedig a kiesés elkerülése szempontjából sorsdöntő mérkőzést nyertek.
A csoportunkat később veretlenül megnyerő spanyolok következtek, akiktől az egyetlen nagyobb arányú vereséget szenvedte el a G-Force.
„Ezen a találkozón egyszerűen semmi nem jött össze nekünk – tette hozzá a G-Force kapitánya. – Nem mondhatom tehát azt, hogy a spanyolok extra játékkal álltak volna elő, hiszen mi követtünk el endenként két-három hibát. Ez pedig egy Európa-bajnokságon senki ellen nem fér bele. Úgy jöttünk le a jégről, hogy minél gyorsabban el akarjuk felejteni a történteket, hiszen az utolsó, szlovákok elleni meccsen győzelemmel akartunk búcsúzni. Ez sikerült is, egy végig kiélezett és izgalmas mérkőzésen. Összességében hoztuk azt, amit elvártunk magunktól, ugyanakkor az ukránok és a belgák elleni meccs is meglehetett volna. Ha így történik, még mindig játékban vagyunk és az A csoportba való felkerülésért harcolhattunk volna. Láttuk, hol tart Európa, az utóbbi években a középmezőny is nagyon sokat fejlődött, egyszerűen nem lehet hibázni. Nekünk is pontosabban kell játszanunk a jövőben, amihez több edzésre, célzott gyakorlásra lesz szükség."
Szabó Gergely hasonló végkövetkeztetést vont le, mint az A csoportos Eb-n csütörtökön záró női csapat edzője, Jakab Zoltán. Szerinte sincsenek elérhetetlen távolságban azok az együttesek, amelyektől most szoros meccseken kikaptak.
„A körülmények ideálisak voltak, végig kiszámítható, kiváló jégen játszottunk. Nagyon köszönjük családtagjainknak és klubunknak a felkészülés során nyújtott támogatását, és az Eb alatt kapott szinte megszámolhatatlan biztató üzenetet. Jó szájízzel búcsúzunk Svédországtól, készülünk az ob-ra, hogy jövőre ismét itt lehessünk és a mostani tapasztalatok felhasználásával jobb eredményt érhessünk el" – zárta értékelését Szabó Gergely.
B csoportos Európa-bajnokság. Östersund (Svédország).
Férfiak.
Magyarország – Izrael 7-6 (0-0, 0-2, 1-0, 0-1, 2-0, 0-0, 0-3, 1-0, 1-0, 1-0, 1-0)
Ukrajna – Magyarország 9-3 (0-0, 0-0, 0-2, 4-0, 1-0, 0-1, 3-0, 1-0)
Törökország – Magyarország 8-7 (4-0, 0-1, 2-0, 0-2, 1-0, 0-1, 1-0, 0-1, 0-1, 0-1)
Belgium – Magyarország 8-7 (0-0, 0-2, 0-0, 2-0, 0-1, 2-0, 0-2, 3-0, 0-2, 1-0)
Magyarország – Lettország 7-6 (0-0, 1-0, 0-2, 0-1, 0-2, 1-0, 1-0, 0-1, 3-0, 1-0)
Spanyolország – Magyarország 11-3 (0-1, 5-0, 0-1, 1-0, 2-0, 0-1, 3-0)
Magyarország – Szlovákia 7-5 (0-0, 1-0, 0-1, 1-0, 0-1, 2-0, 0-2, 2-0, 0-1, 1-0)
Az A csoport végeredménye. 1. Spanyolország (7 győzelem/0 vereség) 2. Törökország (6/1) 3. Belgium (5/2) 4. Ukrajna (4/3) 5. Magyarország (3/4) 6. Szlovákia (1/6) 7. Lettország (1/6) 8. Izrael (1/6).