Kevesebb mint négy centiméren múlt az óriási bravúr az A csoportos curling Európa-bajnokságon Finnországban. A Vasas SC hazánk színeit képviselő női együttese ugyan nem tudta kiharcolni az élvonalban maradás jogát, és jövőre ismét a B csoportban játszik, de így is felvette a harcot kontinensünk legjobbjaival. Klubunk szakembere, Jakab Zoltán szerint egyszerre fájó és biztató, hogy ilyen közel voltak a sikerhez.
Felkészülten és elszántan utazott el a múlt héten Lohjába, az A csoportos Európa-bajnokságra, a Nagy Gyöngyi és Jakab Zoltán által irányított Vasas Nők együttese. Mindannyian tudták, hogy nagyon nehéz dolguk lesz a világ legjobbjai között, mégis az volt a céljuk, hogy olyan eredményt érjenek el, amely eddig magyar csapatnak nem sikerült. Bennmaradni a mindössze 10 csapatot számláló kontinentális elitben.
A torna a lehető legjobban indult, a nagy riválisnak számító Észtországot 10-6-ra verték a lányok. Az esélylatolgatások szerint úgy tűnt, hogy két győzelemmel lehet elkerülni a kiesést, szakembereink pedig úgy számoltak, hogy ezt Litvánia, illetve az észt-török-dán-norvég négyes valamelyike elleni sikerrel lehet elérni. Az észtek elleni jó rajt tehát lendületet és önbizalmat adott a csapatnak.
„Természetesen volt némi izgalom a levegőben az első meccs előtt, hiszen a lányokban óriási volt az akarattal párosuló siker iránti vágy, de inkább ez utóbbi érvényesült és kifejezetten jó játékkal nyertek Észtország ellen – kezdte értékelését Jakab Zoltán. – A másodikon a jobbak közé tartozó svédek voltak az ellenfeleink, akikkel a vártnál jóval nagyobb csatát vívtunk. Az utolsó end utolsó dobásán dőlt csak el a mérkőzés sorsa az északiak javára. Ha fordítva történik, természetesen minden másképp alakul a folytatásban, de ekkor inkább annak örültünk, hogy ilyen jó játékkal meg tudtunk szorongatni egy éremesélyes, ízig-vérig profi csapatot. A folytatásban az olaszok ellen is pariban voltunk hat-hatig és a teljesítményünk is jó volt”
Joó Linda dobás közben koncentrál (Fotó: worldcurling)
A dánok elleni negyedik találkozó viszont már korántsem a tervezettek szerint alakult, a Joó Linda, Kalocsai-van Dorp Vera, Tóth-Csősz Orsolya, Orbán Hanna Regina, Lauchsz Laura Ildikó összeállítású együttes láthatóan hullámvölgybe került, amelyből az igen komoly játékerőt képviselő Skócia ellen sem sikerült kimászniuk. Akaratból nem volt hiány, a dobások azonban nem sikerültek olyan jól, mint az első három találkozón.
„Nem láttam a fáradtság jeleit a lányokon, inkább kicsit túlgondolták a helyzeteket – folytatta beszámolóját Jakab Zoltán. – Azért viszont nagyon büszke vagyok rájuk, hogy ezt követően sikerült összeszedniük magukat és a kifejezetten fontos Litvánok elleni meccsre ismét harcosan és jó színvonalat hozva álltak oda. Öt-háromra vezettünk is, a végén azonban becsúszott néhány hiba, amely a szoros vereséghez vezetett. Ezt követően a norvégok ellen is volt esélyünk, a lehetőségeket azonban nem tudtuk kihasználni.”
Az utolsó előtti fordulóban, a végig nagyszerűen teljesítő svájciak ellen azonban ez már nem volt elmondható, ahogy a törökök elleni zárómeccsen is gyorsan kiderült, jóval erősebbek nálunk. A hajrában körvonalazódó hármas holtverseny azonban azt jelentette, hogy egyetlen győzelemmel is bent lehet maradni az A csoportban. Ennek eldöntésére a mérkőzéseket megelőző, melegítés utáni két draw-dobás (LSD) alapján kiszámolt átlag szolgált, amelyben sokáig mi voltunk a legkedvezőbb helyzetben. A végén azonban itt is becsúszott egy nagyobb hiba, s ezzel a tabella az utolsó helyére kerültünk.
Az alapszakaszt magabiztosan nyerő svájciak ellen is jól játszottunk (fotó:worldcurling)
„Természetesen most nagyon fáj, hogy ennyire közel voltunk a célunkhoz, mégsem sikerült azt elérnünk – vonta le a legfontosabb végkövetkeztetéseket a Vasas SC szakembere. – Holnap viszont ebből már azt kell kiemelnünk, hogy a befektetett munka minden perce megérte, hiszen csak egy karnyújtásnyira, pontosabban, kevesebb mint négy centiméterre voltunk a történelmi sikertől. Az utolsó találkozó utáni megbeszélésen is ezt hangsúlyoztam, remélem, hogy a lányok is hajtóerőként tekintenek a mögöttünk álló közel egy hét alatt történtekre. Ugyanakkor azt is látni kell, hogy ez egy egészen más szint, mint amihez mi hozzá vagyunk szokva. A játékosok túlnyomó többsége profi, és nálunk sokkal jobb körülmények között készül. Ráadásul nekünk eddig nem is volt lehetőségünk hasonlóan feszített tempóban, tízendes meccseket játszani. Felnőtt A csoportos EB-n korábban csak Vera járt, Linda pedig a juniorok között mérkőzhetett a világ legjobbjaival. Szakmai szempontból most az is fontos kérdés, tudunk-e a felkészülés során hasonló körülményeket teremteni, s ezáltal megalapozni azt, hogy ilyen terhelés mellett végig kihozzuk magunkból a maximumot. Számomra azonban a nehézségek ellenére is az a legfontosabb tanulsága az Eb-nek, hogy érdemes dolgoznunk, és ismét megpróbálni visszakerülni a kontinens, vagyis a világ legjobbjai közé.”
De ezen túl is megfogalmazták már az új célokat. Ahhoz, hogy ismét válogatottként képviselhessék országunk színeit, meg kell nyerniük a februári hazai országos csapatbajnokságot, miközben a 2025. októberében sorra kerülő téli olimpiai előselejtezőn is jól szeretnének szerepelni. Utóbbin ugyanis az Eb-n láttottak alapján reális lehet a selejtezőbe jutás.
A svédországi B csoportos Európa-bajnokságon szereplő férfi gárdánk pillanatnyilag még játékban van, így az ő szereplésükről később számolunk be.
Le Gruyere AOP A csoportos Európa-bajnokság. Lohja (Finnország).
Nők.
Magyarország – Észtország 10-6 (0-1, 1-0, 2-0, 0-3, 5-0, 0-1, 0-1, 1-0, 1-0)
Svédország – Magyarország 9-8 (0-2, 1-0, 0-4, 2-0, 1-0, 0-2, 1-0, 2-0, 2-0)
Olaszország – Magyarország 9-6 (0-2, 1-0, 0-1, 1-0, 0-2, 2-0, 2-0, 0-1, 3-0)
Dánia – Magyarország 8-1 (0-0, 0-1, 4-0, 1-0, 1-0, 1-0, 1-0)
Skócia – Magyarország 9-3 (2-0, 3-0, 0-1, 0-1, 2-0, 0-1, 2-0)
Magyarország – Litvánia 8-6 (0-0, 0-1, 1-0, 0-2, 3-0, 1-0, 0-3, 0-1, 0-1, 1-0)
Norvégia – Magyarország 9-5 (1-0, 0-1, 0-1, 2-0, 3-0, 0-1, 2-0, 0-2, 1-0)
Svájc – Magyarország 13-1 (2-0, 0-1, 1-0, 4-0, 3-0, 3-0)
Törökország – Magyarország 12-2 (2-0, 0-1, 2-0, 1-0, 1-0, 2-0, 0-1, 4-0)
Az alapszakasz végeredménye: 1. Svájc (9 győzelem/0 vereség) 2. Svédország (7/2) 3. Skócia (6/3) 4. Olaszország (6/3) 5. Dánia (5/4) 6. Törökország (5/4) 7. Norvégia (4/5) 8. Litvánia (1/8 – DSC: 63,06 cm) 9. Észtország (1/8 – DSC: 66.56) 10. Magyarország (1/8 – DSC: 66.94). Az első négy csapat játszik az érmekért.