Pénteken hivatalos megnyitóünnepség, mi pedig összeszedtünk minden fontos információt a párizsi olimpia kapcsán, természetesen piros-kék szemüvegen keresztül.
Kezdjük a legfontosabbal: a 2024-es párizsi nyári olimpiai játékokra öt sportolónk kvalifikált a Vasas SC-ből, a vívó Szilágyi Áron, Rabb Krisztián, Koch Máté és Nagy Dávid, valamint az úszó Szabó-Feltóthy Eszter.
Fontos kiemelni, hogy valamennyi vívónk saját nevelésű sportolónk, de Eszter is 2016 óta, tehát gyerekkora óta a Vasas színeiben készül.
A hagyományos olimpiai programban a vívásra és az úszásra is a játékok elején kerül sor, így most szombattól jövő péntekig, tehát hat nap alatt gyakorlatilag el is dőlnek vasasos szempontból a lényegi kérdések.
Ami az egyes szereplőket illeti, Szilágyi Áronról már többször leírtuk, hogy külön kategóriát képvisel, nemcsak a Vasason, hanem az egyetemes sporton belül is. Ez lesz az ötödik olimpiája, és ki ne tudná, hogy férfi kard egyéniben 2012-ben, 2016-ban és 2021-ben is a dobogó legfelső fokára állhatott.
A sporttörténelmet most tovább írhatja, és lehet még fokozni, hiszen Áron az elmúlt olimpiai ciklusban is fényes diadalokat aratott, és továbbra is állócsillaga a férfi kardmezőnynek, így változatlanul az esélyesek között tartják számon. Az első hivatalos versenynapon, július 27-én, szombaton el is dől, hogyan jön ki neki a lépés az egyéni küzdelmekben.
Elmondása szerint nem nyomja a tét, azt sem „számolja”, hányadik olimpiája, sokkal inkább erőt merít abból, hogy háromszor már megcsinálta egyéniben. (Csak szólunk, hogy ugyanezt a felszabadultságot éreztük rajta Tokió előtt is….)
Áron az egyéni után természetesen a férfi kardcsapattal is megküzd az érmekért, július 31-én rendezik ezt a versenyszámot. Ne feledjük, klasszisunknak ebből a műfajból is van már egy olimpiai bronzérme Tokióból.
Áronnak lesz vasasos segítőtársa is, hiszen Rabb Krisztián a fantasztikus, csapat Eb-győzelmet érő teljesítményével az utolsó pillanatban „kivívta” magát Párizsba. Kiki nyilván hatalmas tehertől szabadult meg és nagyon keményen dolgozott az utolsó hetekben is, kizárólag a csapatküzdelmekre fókuszálva, hiszen ő egyéniben nem indul.
Somlai Béla ifjúsági olimpiai bajnok tanítványa azt ígéri, se vele személyesen, se a kardcsapattal nem lesz senkinek könnyű dolga a páston. Úgy tűnik, mindjárt az elején szükség lesz minden erőre, hiszen a negyeddöntőben az olaszokkal kezdünk, ami már rögtön a legkeményebb harcok egyike lesz.
Kicsit még visszatérve Szilágyi Áronra, egy izgalmas pluszfeladat is vár rá a mostani olimpián, hiszen a versenyek mellett most fog eldőlni, hogy bekerül-e a NOB Sportolói Bizottságába, ennek érdekében pedig a „szabad” időszakaiban kampányt is kell folytatnia a sportolótársak szavazataiért az olimpiai faluban.
Nézzük a párbajtőrt! Július 28-án, vasárnap Koch Máté debütál az olimpián egyéniben. Szeretne maradandót alkotni, mindent ennek rendel alá, és ezek nem légből kapott szavak, hiszen egyéni világbajnokként és végül világranglista-másodikként érkezik meg Párizsba. Bármi megtörténhet!
Ahogy a férfi párbajtőr csapatversenyben is, amelyet augusztus 2-án vívnak, és itt már Nagy Dávidért is szoríthatunk a Vasasból. Ő maga azt mondta, örül neki, hogy a játékok elején „túllesznek” a saját versenyükön, így kevésbé fogják érezni az ötkarikás terhet. Dávidnak is ez az első olimpiája, így biztosan lesz mit megszokni.
A férfi párbajtőrcsapat Kazahsztánnal kezd a nyolc között, ahol kimondható, hogy esélyesebbnek számítanak a mieink, és egy sikerrel nagy lépést tehetnek az éremért.
Az olimpiai vívóversenyeknek egyébként egy 120 éves párizsi műemlék-épület, az impozáns Grand Palais ad otthont, amelyet eredetileg az 1900-as világkiállításra építettek, és az utóbbi években felújításon esett át.
Úszásban Szabó-Feltóthy Eszter első olimpiáján szerepel, miután hiába úszott már az előző játékokra is többször A-szintet, végül Tokióról peches körülmények között lemaradt. Szóva nagyon kijárt neki a párizsi részvétel!
Persze elsősorban nem kárpótlási alapon, hanem azért mert remekül teljesített az elmúlt időszakban, megjárta a felnőtt világversenyeket és az egyéni csúcsán is tudott faragni.
Eszter száma továbbra is a 200 hát, és ha már egyéni csúcs, ő maga is bátran kimondta, hogy ha sikerülne megúsznia a legjobbját Párizsban, az akár döntős reményekkel is kecsegtethetné. Ahogy ő fogalmazott, ehhez egy kis gyilkos ösztönre is szükség lesz.
A kulcsnap ilyen tekintetben Dr. Egressy János tanítványa számára augusztus 1-e lesz, hiszen aznap délelőtt kezd az előfutamban, ha pedig onnan továbblép, rögtön este elődöntőt úszik. Reálisan nézve ez utóbbi úszásra fogja Eszter a leginkább kihegyezni magát.
Az úszóversenyek helyszíne pedig a Párizsi Olimpiai Uszoda lesz, amely az ikonikus Stade de France stadion szomszédságában található, és idén áprilisban avatták fel.
"A Vasas Párizsban" sorozatban humoros és komolyabb témák is megjelentek a játékok kapcsán: sportolóink beszéltek többek között babonákról, bőröndbe pakolásról, arról, hogy milyen sztárokkal találkoznának szívesen Párizsban, de régi képeken megidéztük a sok-sok éves vasasos múltjukat, és persze szóba kerültek az ötkarikás célok is.
További vasasos érintettek
U23-as világbajnok kajakozónk, Szántói-Szabó Tamás technikai tartalékként áll készenlétben Budapesten, és ugyanilyen státuszt kapott a tokiói olimpiát megjárt kardvívónk, Katona Renáta is.
A magyar színekben versenyző sportolóink mellett férfi vízilabdában ezúttal a külföldi válogatottakban szerepelnek Vasas-sportolók.
A VasasPlaket bajnoki és kupaezüstérmes együtteséből Szava Randjelovics, Nikola Dedovics és Sztrahinja Rasovics is bekerült a szerbek végső keretébe.
Rajtuk kívül pedig a Rasovics „helyére” a nyáron a Vasasba érkező Bogdan Djurdicsot is kiemelt figyelemmel kísérhetjük, hiszen ő a montenegrói válogatott színeiben fog játszani Párizsban.
Ami az edzőket és a további szakembereket illeti, az nem meglepetés, hogy például Szabó-Feltóthy Eszter edzője, Dr. Egressy János is ott lesz tanítványával Párizsban.
Vívásban pedig „beugró” szerepet kapott Sárközi Gergely, vasasos kardedzőnk, aki az elmúlt hetekben vette át a férfi kardválogatott felkészítését, és ő lesz ott vezetőedzőként Szilágyi Áronék mellett a páston.
A női vízilabda-válogatott stábjában is találunk szép számmal piros-kék szakembereket, Horváth Ákos masszőr, Buza Balázs videóelemző és Fridvalszki Marcell erőnléti edző személyében. Utóbbi az elmúlt négy évben látta el ezt a feladatot vasasos pólósainknál.
És ha már az előbb kardedzőket említettünk, másik vasasos szakemberünk, Kósa Miklós, aki tapasztalt nemzetközi zsűri, ezúttal is ott lesz ilyen minőségben az olimpián.
Hajrá, Vasas, Párizsban is!