A Magyar Röplabda Szövetség felkérésére az NB I-ben előbb bronz-, majd ezüstérmes vasasos fiókcsapatunk a 2024/25-ös szezonban az Extraligában indul. Kőnig Gábor fiataljai és a teljes vasasos utánpótlás előtt komoly lehetőség és egyben kihívás áll ezzel.
Az újabb Vasas Óbuda duplát hozó női röplabdaszezon után az eddig az NB I-ben vitézkedő fiókcsapat élete is felpezsdült a nyári holtszezonban. Történt ugyanis, hogy a Magyar Röplabda Szövetség felkérte a felnőtt együttest működtető Kft-t, valamint a Vasas SC-t, hogy amennyiben tudja, a javarészt saját nevelésű tehetségekből álló fiókcsapatunk vállalja az indulást az Extraligában, amelynek létszáma közel volt ahhoz, hogy alaposan megcsappanjon: a feljutó TF nem vállalta az élvonalbeli szereplést, ahogy a kiesett DVTK sem, több másik klub pedig hetekig nem hozott egyértelmű döntést a folytatásról.
Sarlós Márton, Kovács Andrea, Kőnig Gábor, valamint az anyaegyesület részéről Polgár-Veres Árpád és Szabó-Pap Gergely elnökhelyettesek végül arra jutottak, a klub - vállalva a pluszterheket is - benevezi a második csapatunkat is az élvonalba.
A csapatot edző Kőnig Gábor honlapunknak elmondta, izgatottan várja a kihívást, már csak azért is, mert az előző idényekhez képest markáns változások lesznek a keretben, s így kell majd egy magasabb színvonalú ligában helyt állniuk.
- Biztos, hogy az Extraliga-szereplés a lányok fejlődését fogja szolgálni, de most még a korábbinál is kevésbé kell és lehet előzetesen eredményekről beszélni. A mostani szezonnak hosszú távon biztosan rengeteg pozitív hatása lesz, de ezt a lányokkal is meg kell majd értetnünk. Sokat fogunk beszélni arról, hogy a jobb csapatoktól adott esetben nem szégyen kikapni, és arra kell majd figyelniük, hogy ezekből is építkezzenek, tanuljanak, hogy aztán pár éven belül a nagycsapatban is helyt álljanak majd - mondta Kőnig Gábor.
A tréner szerint a keret kialakításánál még az NB I-es tagságra készültek, ami időközben változott ugyan, de az a meglátása, hogy így is egy "szerethető társaság jött össze". Fontos változás lesz a korábbaikhoz képest, hogy a csapat egy része ezúttal a tervek szerint visszajátszik majd az U20-as együttesbe, mert ezúttal ott is szeretné a szakosztály megcélozni a hatos döntőt.
- Sokan még U17-es együttesünkben is pályára léphetnének, ezért is tartjuk fontosnak, hogy saját közegükben is megmérettethessék magukat, ahol remélhetőleg sok sikerélményben lesz részük. Az Extraligában pedig felszabadult játékot várok majd mindenkitől - jelentette ki a szakember, aki szerint jelenleg a teljes magyar utánpótlás híján vagy szélső ütőknek, így ott volt a legnehezebb a távozó játékosokat pótolni.
- Nem mi találtuk ki, hogy a második csapatunk is extraligás legyen, hanem olyan helyzet állt elő, hogy a nyolccsapatos Extraliga léte is megkérdőjeleződött, volt egy pontja ennek a nyárnak, amikor úgy tűnt, ötre csökken a résztvevő együttesek száma. A magyar röplabdázás érdekében mondtunk igent a magyar szövetség felkérésére - avatta be honlapunkat a részletekbe Sarlós Márton, a felnőttcsapatot működtető kft ügyvezetője.
- A mi oldalunkról ugyanakkor öröm és elismerés a felkérés, ami komoly dicsérete a nálunk folyó munkának. Ennek kapcsán ki kell emelnem a Markovits László vezette anyaegyesület mellett a Kovács Andrea és Kőnig Gábor szakosztályba befektetett energiáját is, ugyanis olyan, csak utánpótlás-játékosokból álló csapatot hoztak létre az elmúlt szűk évtized szisztematikus építkezésének hála, amely előbb bronz-, majd ezüstérmet tudott nyerni az NB I-ben. Azt gondolom, az itt zajló munka és az elmúlt szezonban veretlenül megnyert három korosztályos aranyérem sokaknak lehet példa, hogy felelős és észszerű gondolkodással mit lehet elérni a kapott pluszforrásokból - fogalmazott az ügyvezető.
Sarlós azt is elmondta, nem volt egyértelmű döntés, hogy igent mondanak a felkérésre, mert sokat változik a csapat kerete: a távozók között az Egyesült Államokba, más extraligás csapathoz, vagy a több játéklehetőség reményében NB I-es klubokhoz igazoló sportolók vannak.
- A tudatos utánpótlás-nevelésnek köszönhetően azonban van hova nyúlnunk, a távozókat kiemelkedő tehetségekkel tudjuk pótolni, a keretet hamarosan szurkolóink is megismerhetik. Nem fogunk ide légiósokat szerződtetni és nem is az a célunk, hogy pár éven belül Vasas-Vasas döntő legyen az Extraligában, hanem hogy működjön egy olyan második számú csapatunk, ahol a fiatal tehetségeink bontogathatják a szárnyaikat. Szeretnénk őket felkészíteni arra, hogy később akár nálunk, akár más együttesekben ki tudjanak teljesedni. Megfogalmaztunk egy olyan feltételrendszert a szövetség felé, amivel nem adjuk fel a biztos hátterünket, így aztán bizonyos kereteken belül lesz mozgás a két csapat között a szezonban. A cél a tisztes helytállás mellett az lesz, hogy a lányok a komoly csapatok ellen is élvezzék a játékot - mondta Sarlós Márton.
A Vasas SC részéről pedig Polgár-Veres Árpád sportszakmai elnökhelyettes világította meg a dupla Extraliga-indulás igencsak összetett hátterét:
- Két évvel ezelőtt azért döntöttünk az NB I-es indulás mellett, mert a Vasas utánpótlásának legjobbjai szakmailag gyakorlatilag kinőtték a korosztályos bajnokságok kereteit. Akkor úgy gondoltuk, a csapatnak majd évekig kell tanulnia a versenyzést, küzdést ezen a szinten, ehhez képest viszont nagyon gyors utat jártak be a fiatalok az NB I-ben. Éppen ezért a nyár elején a szakosztállyal közösen már téma volt egy esetleges jövőbeni még feljebb léptetés, de ennek kapcsán két-három éves távlatban gondolkodtunk. Ehhez képest ez már a 2024/25-ös szezonra valósággá válik, egész egyszerűen azért, mert az Extraliga olyan helyzetbe került, hogy szükség volt a vasasos lányainkra a bajnokság színvonalának megtartásához. A végső döntés kapcsán sok szempontot mérlegeltünk, leginkább azt például, hogy a fiatalok ne kerüljenek irreálisan magas terhelés vagy szakmai elvárások elé, és közben az iskolai tanulmányaikban is helyt tudjanak állni. Emellett kulcskérdés volt, hogy az első csapatunk mellett milyen szervezeti, személyi és anyagi háttér mellett tud ez konstrukció működni. Itt figyelembe kellett venni, hogy a BL-induló Vasas Óbuda szakmai érdekei ne sérüljenek, megmaradjon a játékosok felfelé áramlása, de említhető a versenynaptár és az utazások szervezése is. Szóval ez egy roppant összetett döntés volt. Mivel Sarlós Mártonék a Kft. részéről, Kovács Andrea és Kőnig Gábor pedig az utánpótlásunk részéről teljes egyetértésben és összhangban felvállalták a többletfeladatokat, így az anyaegyesület is minden tőle telhető támogatást megad a projekthez. Érdekes lesz a Folyondár utcában két Vasast látni egymás mellett, néha egymás ellen, de ismerve a Vasas-szurkolókat, mindkét csapat maximálisan megkapja majd a hazai pályát. Ezek után a Vasas SC részéről csakis jó készülést, sok sikert, és a fiataloknak minél több értékes pillanatot kívánhatunk!