Sorozatunkban továbbra is klubunk 16 és 23 év közötti kiemelkedő tehetségeit mutatjuk be. Olyan egyéni sportolókkal ismerkedhettek meg, akik korosztályos szinten már értek el komoly nemzetközi eredményt, és ott kopogtatnak a felnőtt élsport kapuján. A junior Európa-bajnok párbajtőröző, Csabai Máté, az édesapjával közösen mindent megtesz azért, hogy ő lehessen a következő Koch Máté.
Tudtad-e, hogy Máté szabadidejében is taktikázik?
Az idén a junior Eb-n és vb-n is csapatban nagyot alkotó Máté szeret videójátékozni, de nem a lövöldözős vonalért lelkesül, hanem a taktikai játékokért. Itt mindig gyors döntéseket kell hozni, folyamatosan járnia kell az agynak, aminek a vívásban is hasznát veszi.
VILLÁMKÉRDÉSEK MÁTÉHOZ
Erősség és gyengeség: bírja a nyomást, de lehetne higgadtabb
- Eredménykényszerben, nyomás alatt általában jól megoldásokat szoktam választani, jó hatással vannak rám az ilyen szituációk. Viszont könnyen felkapom a vizet a páston, és az bizony a vívásom rovására megy. Higgadtabbnak kellene sokszor lennem.
- 2018 nyarán jöttünk haza Kuvaitból, én ott dolgoztam vívóedzőként, Máté pedig onnantól kezdve versenyez Magyarországon. Nem egyszerű felállás ez sok esetben az apa-fiú kapcsolat miatt, de talán mondhatom, hogy a kadet és junioreredmények azt mutatják, eddig jó úton járunk. Persze a java még hátra van, a következő évek lesznek az igazi értékmérők, hogy Máté hogyan tud beleerősödni a felnőttek mezőnyébe. Ilyen tekintetben nagyon hasznos, hogy sokat tudnak közösen készülni a felnőttekkel. Ebben a korban még terelgetni kell őt is, a személyiségét illetően van benne bőven akarnokság, nem is tudom, kitől örökölhette… Technikailag pedig azt gondolom, hogy nagyon jó érzéke van a víváshoz, viszont a versenyeken nem tud mindent megmutatni a repertoárból, ilyen téren még mindenképpen fejlődnie kell – beszélt Mátéról édesapja, Csabai Imre, szakosztályunk kitűnő párbajtőredzője.
Civilben: akár sportpszichológusként is tudna segíteni
- Biztos, hogy maradnék a sportban, akár a vívásban is, az edzői pálya is érdekel. Emellett komolyan elgondolkoztam a sportpszichológián is, ami kulcsrésze szerintem az élsportnak, és talán nem baj, ha valaki olyan ad sportpiszchológusként tanácsokat, aki korábban maga is átélte, milyen sportolónak lenni.
Koch Máté, egy korábbi Vasas-tehetségünk, immár felnőtt egyéni világbajnok párbajtőrözőnk ezeket mondta el a nála pár évvel fiatalabb druszájáról:
- Igazából azóta ismerem Mátét, hogy Kuvaitból hazajött az édesapjával, és elkezdett a Vasasban vívni. Az egyik első asszónkat azután vívtuk edzésen, miután megnyertük a junior vb-t csapatban. Emlékszem arra is, hogy az apukája azt kérte, verjük meg minél többször 15-0-ra, mert azzal fog fejlődni. Ez ma már biztos nem sikerülne, mert Máté egyre komolyabb ellenfél edzéseken is, készült a felnőtt válogatottal is velünk, és válogatón is lett dobogós. Azt kell mondjam, kevés ilyen vívót látok a környezetemben, aki ilyen szorgalmasan edz, mint ő, tényleg rengeteget munkát tesz bele. Nem véletlen így, hogy fontos tagja volt a junior világversenyeken jól szereplő csapatoknak. Ha így folytatja, és megmarad ilyen szorgalmasnak, akkor szerintem nagy dolgokra lehet képes. Ha a hozzáállását nézem, akkor talán mondhatom azt, hogy hasonlóan csak a vívásnak szentel mindent, mint én, ő viszont sokkal tudatosabb, tanultabb technikailag, én inkább ösztönvívónak mondanám magamat. Máté ilyen szempontból inkább Andrásfi Tibire hasonlít a felnőttek közül.
A többi Vasas-tehetséget pedig itt találod: www.vasastehetsegek.hu